• Darmowa dostawa od 250 zł

 • 14-dniowe prawo zwrotu

 • Szybka wysyłka kurierem

Dowiedz się czym jest hydroponika


W hydroponice nie używa się gleby a rośliny rosną w roztworze wody i składników odżywczych. W systemach hydroponicznych można uprawiać zioła i warzywa szybciej niż w ziemi i niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Rośliny uprawiane w ten sposób zazwyczaj dają więcej plonów, wymagają mniej miejsca, a także oszczędzają glebę, wodę i nawozy. Ten system jest idealnym rozwiązaniem, jeśli mieszkasz w mieście i nie masz własnego ogrodu. W całym procesie uprawy hydroponicznej, trzeba pamiętać żeby zapewnić roślinie konieczne do życia elementy takie jak oświetlenie, czystą wodę i wysokiej klasy nawozy, cyrkulację powietrza i odpowiednie do rozwoju temperatury.

Hydroponika jest techniką uprawy znaną od bardzo dawna. Jednak jej największa popularyzacja i masowe wykorzystanie nastąpiły dopiero na początki XX wieku. Aktualnie hydroponika to najczęściej stosowany sposób produkcji szklarniowej w Europie Zachodniej. Najprawdopodobniej większość warzyw, które kupujesz w sklepach została wyprodukowana właśnie w szklarniach opartych o hydroponikę. Przemawia za tym wiele zalet takiego sposobu uprawy. Od lepszego wykorzystania powierzchni uprawowej oraz wody i nawozów aż do szybkiego i równego wzrostu roślin a co za tym idzie lepsza jakość i zdrowotność produktu końcowego. W Polsce uprawy hydroponiczne wykorzystywane są od wielu lat m.in. w szklarniowej uprawie warzyw, ziół i roślin ozdobnych. Najczęściej uprawianymi bezglebowo roślinami są pomidor i ogórek szklarniowy. W Polsce uprawy hydroponiczne wykorzystywane są od wielu lat m.in. w szklarniowej uprawie warzyw, ziół i roślin ozdobnych. Najczęściej uprawianymi bezglebowo roślinami są pomidor i ogórek szklarniowy.

ZOBACZ JAKIE TO PROSTE

DZIĘKI FANCY FLORA MOŻESZ MIEĆ SWÓJ WŁASNY OGRÓD HYDROPONICZNY W DOMU!

Techniki hydroponiczne


DWC- Deep Water Culture. Ten rodzaj uprawy hydroponicznej polega na umieszczeniu korzeni rośliny dobrze natlenionym roztworze składającym się z wody i składników odżywczych. Odpowiednie napowietrzenie roztworu zapewnia wydajna pompa powietrza oraz kamienie powietrzne. Takie warunki umożliwiają roślinom szybki rozwój i dojrzewanie. Czasami wzrost jest tak spektakularny, że postępy uprawy widoczne są z dnia na dzień. Jest to jedna z najprostszych technik hydroponicznych wygodna dla osób nie mających doświadczenia w tego typu uprawach. Oczywiście musimy pilnować właściwych wartości pH oraz ilość substancji odżywczych. Systemy DWC najlepiej oświetlać za pomocą LED ponieważ w ten sposób nie będziemy mieli problemów z zbyt wysoką temperaturą pożywki.

NFT- Nutrient Film Technique. W tej technice rośliny uprawiane są na tacach lub w rynnach, po których dnie płynie stale cienka warstwa pożywki. Zapewnia to roślinom optymalny poziom zarówno tlenu jak również składników odżywczych. Korzenie rośliny rozwijają się po dnie tacy gdzie znajduje się cienka warstwa maty irygacyjnej zapewniającego równomierne rozprowadzenie wody i substancji odżywczych. Pożywka w tym systemie podlega recyrkulacji. Należy jednak pamiętać o kontrolowaniu poziomu pH oraz ilości substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie (EC) oraz o okresowej wymianie całej pożywki (najlepiej co 2-3 tygodnie). Istotnym aspektem, jest również temperatura roztworu, która powinna wynosić pomiędzy 18 a 22 stopnie Celsjusza co zapewnia najlepsze natlenienie wody. Strefa korzeniowa a także zbiornik z roztworem powinny być osłonięte od światła żeby nie dopuścić do rozwoju alg.

Wick- Metoda knotowa. Polega na zaciąganiu wody do medium uprawowego poprzez specjalny system knotów. Jest to tzw. hydroponika pasywna. W takich systemach nie występują pompy ani nie są one uzależnione od obiegu wody. Zaletą takich systemów jest niewątpliwie fakt, że nie musimy się przejmować przerwami w zasilaniu- Twoje rośliny zawsze będą miały dostęp do wody i substancji odżywczych.

Ogrody hydroponiczne

Soczysta zieleń w Twoim domu

Kup teraz

Microgreens

Mikrolistki pełne zdrowia!

Kup teraz

Ogrodnictwo miejskie

Zieleń w betonowej dżungli!

Sprawdź to
Metody płatności
 • Za pobraniem
 • Mastercard
 • Visa
 • American Express
 • PayPal
 • PayU
 • Sofort
Nasi partnerzy
 • Poczta Polska
 • inPost Kurier
 • Paczkomaty inPost
 • DHL
 • FedEx
 • UPS